DMCA.com Protection Status

Vdekja e të riut kosovar: I dyshuari dhe viktima kushërinj mes vete, gjithçka ndodhi pas një fjalosje

Klina u trondit pasditen e së premtes pas v rasjes me armë zjarri të 40-vjeçarit Mark Ademi, në fshatin Zllakuqan. Rrahja mes kushërinjve çoi në ngjarjen tragjike, për të cilën po dyshohen tre persona. Anton Ndrecaj është i dyshuari kryesor, i cili gjuajti me armë zjarri në drejtim të Mark Ademit duke e lënë të vdekur në vend. Ai dhe dy familjarë të tij u prangosën nga Policia, derisa u kryen bastisje në vendin e krimit dhe u konfiskuan snajperë e armë.

Por si ndodhi e gjithë ngjarja, kur u njoftua Policia dhe si u qëllua Ademi nga kushëriri i tij? – Gazeta Sinjali ju sjellë detaje ekskluzive.

Tragjedisë që u ndodhi dy familjeve, kushërinj mes vete, në fshatin Zllakuqan u parapriu një rrahje, afër një kafeterie, rreth orës 16:40 të ditës së sotme.

Gjithçka nisi me një fjalojse, për motive ende të panjohura, mes vëllezërve të Mark Ademit me vëllezërit e të dyshuarit Anton Ndrecaj që fillimisht çoi në rrahje. Por, konfIikti mes tyre eskaloi deri në atë pikë, sa i dyshuari kryesor Anton Ndrecaj nxori armën e zjarrit dhe gjuajti në drejtim të Markut.

Kur u njoftua Policia për rastin

Një patrullë policore kishte marrë informacionin rreth orës 16:40 se po ndodhë një rrahje në atë pjesë dhe ishte nisur për në vendin e ngjarjes. Gjatë kësaj periudhe situata ishte tensionuar në vendin ku veçse kishte ndodhur krimi. Sinjali mëson se Policia ishte rrugës për të intervenuar, ka hasur në njërin nga të dyshuarit, Ndue Ndrecaj, i cili e ka ndalur Policinë dhe iu ka thënë se është sulmuar nga vëllezërit Ademi. Këkrimet për t’i kapur personat e përfshirë në rasti kishin nisur menjëherë, kurse i dyshuari që e njoftoi Policinë për sulmin dha deklaratë në stacion.

Derisa i njëjti është intervistuar, fillimisht në cilësinë e viktimës të rrahjes, Policisë në atë momente i shkon informacioni tjetër. Tashmë bëhej fjalë për pIagosje me armë zjarri të viktimës Mark Ademi.

Me të marrë informacionin, viktima fillimisht u dërgua në QKMF-në e Klinës, por më pas, nën përcjelljen e policisë, u transportua në Spitalin rajonal të Pejës, ku u konstatua se fatkqeqësish i njëjti kishte ndërruar jetë.

40-vjeçari vdiq, ndërkohë që të gjitha njësitet policore dolën në vendin ku ndodhi krimi, për të marrë masat e nevojshme, me ç’rast u prangosën tre të dyshuar. Anton Ndrecaj, Ndue Ndrecaj dhe një familjar i tyre përfunduan në prangat e Policisë për v rasjen e Mark Ademit.

Pas arrestimit të tre të dyshuarve, nisën bastisjet në disa lokacione, që rezultuan me konfiskimin e dy snajperëve, një arme të gjuetisë dhe një revoleje.

Ndaj Anton Ndrecajt, prokurorja ka lëshuar urdhër për caktimin e masës së ndalimit prej 48 orësh, si i dyshuar kryesor për v rasjen e Mark Ademit.