DMCA.com Protection Status

Ministri serb kërcënon: Hapi i parë drejt përfshirjes së Serbisë në luftë në Kosovë

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, i njohur për deklaratat kërcënuese e fyese ndaj shqiptarëve e Kosovës, ka dal me një të tillë edhe të enjten mbrëma.

Ai e ka quajtur “provokim të përmasave të mëdha” suspendimin e gjyqtares serbe nga Mitrovica që mori pjesë në takim me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, të martën në Beograd, sa që ka thënë se është një hap drejt përfshirjes së vendit të tij në luftë në Kosovë apo konflikt siç e ka quajtur ai.

“Ky është hapi i parë drejt përfshirjes së Serbisë në konfliktet e a rmatosura në Kosovë, të cilat shqiptarët padyshim po i përgatisin. Nëse Bashkimi Evropian, i cili është sponsor i Marrëveshjes së Brukselit, nuk thirr takim në Bruksel dhe ndalon çdo lloj dhune kundër serbëve në Kosovë, atëherë me të drejtë mund të themi se s ulmi i Kurtit nuk erdhi nga koka e tij e helmuar me urrejtje”, ka thënë Vulin, përcjell “B92”.

Për suspendimin e gjyqtares serbe, është deklaruar edhe presidenti Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrja Ana Bërnabiq.

Vuçiqi tha se “Kurti ka vendosur ta suImojë Serbinë”, ndërkohë Bërnabiq shtoi se Marrëveshja e Brukselit tashmë është e vdekur.

Suspendimin e gjyqtares serbe, Liljana Stevanoviq, e bëri sot Këshilli i Gjyqtarëve të Kosovës, pasi të martën u pa në takimin e Këshillit të Sigurisë Nacionale në Beograd, të thirrur nga Vuçiqi.