DMCA.com Protection Status

E shpejtë, e saktë dhe vdekjeprurëse: Kështu funksionon raketa e “pathyeshme” e quajtur “Kama” e Putinit

Kjo armë është një mister për NATO-n: Megjithëse Rusia prezantoi publikisht “Ch-47M2 Kinzhal” rreth katër vjet më parë, Perëndimi ende di pak për raketën e re hipersonike të Putinit. Vetëm kaq: Ajo është tepër e shpejtë, e saktë dhe deri më tani duket se nuk ka asgjë që mund ta ndalojë atë, shkruan Focus.de.
Është një premierë e trishtueshme: Sipas Moskës, Forcat Ajrore Ruse shkatërruan një arsenal raketash në rajonin Ivano-Frankivsk me raketën hipersonike “Kinzhal” gjatë luftës së tyre kundër Ukrainës. Depoja nëntokësore e municioneve të Forcave Ajrore të Ukrainës në Delyatyn në jugperëndim të Ukrainës u shkatërrua nga raketa balistike të premten.

Është hera e parë që nga fillimi i luftës që Rusia raporton përdorimin e raketës së saj të re balistike ajër-tokë. Ishte përdorimi i parë në luftime, u tha. Deri më tani, armët e reja janë përdorur kryesisht gjatë manovrave – së fundmi disa ditë para pushtimit të Ukrainës.

Teknologjia e armëve hipersonike konsiderohet si përparimi më i madh në teknologjinë e raketave në dekadën e fundit. Në vitin 2018, Rusia testoi me sukses raketën hipersonike Avangard. Në atë kohë, Vladimir Putin vlerësoi “superarmën” e tij të re si “praktikisht të pathyeshme”. “Si vendi i parë në botë”, siç theksoi Putin, Rusia e vuri në shërbim këtë teknologji të armëve në atë kohë.

Shpejtësia dhe saktësia: “Kama” e Putinit ka dy avantazhe mizore

“Ch-47M2 Kinschal”, në gjermanisht “kamë”, e cila tani është përdorur për herë të parë, ndryshon dukshëm nga raketat konvencionale në dy aspekte. Ajo është edhe më e shpejtë se armët “normale” supersonike dhe – ndryshe nga raketat balistike, të cilat lëvizin si një predhë në një trajektore të parashikueshme – mbetet shumë e manovrueshme edhe vonë gjatë fluturimit.

E sapoardhura në artilerinë e Putinit thuhet se ka një rreze veprimi prej 2000 kilometrash dhe një shpejtësi deri në 10 Mach, më shumë se 12000 kilometra në orë. Disa ekspertë supozojnë se Kinschal është “vetëm” drejt destinacionit të saj në rreth 6,000 kilometra. Megjithatë, edhe në këtë rast, qytetet kryesore evropiane mund të arriheshin nga Kinschal brenda dhjetë deri në 30 minuta, në varësi të vendit ku ishin nisur.

Raketat “Kinzhal” lëshohen nga avionët luftarakë MiF-31. Pas rënies nga avioni transportues, ka një fazë të shkurtër, pa energji. Vetëm në një distancë të sigurt nga avioni motori i raketës në pjesën e pasme të raketës së drejtuar ndizet. Pas kësaj, Kinzhal ngrihet në një lartësi prej 18-20 kilometrash. Udhëzimi supozohet të jetë me një të ashtuquajtur sistem navigimi inercial dhe sistemin e navigimit satelitor GLONASS, i cili operohet nga Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Destinacioni i Kinshahalit rus bëhet i ditur vetëm në momentin e fundit

Raketa “Kinzhal” është aq e shpejtë sa nëse hudhet, brenda pak minutash do të arrijë objektivin e saj. Mbrojtja ajrore e armikut vështirë se ka kohë për të reaguar.

Përveç kësaj, Kinschal është në një trajektore gjysmë balistike dhe mbetet e manovrueshme. Ajo mund të ndryshojë lartësinë e saj në atmosferë dhe të kryejë manovra evazive në çdo kohë. Për shkak se Kinschal kështu lëviz në trajektore të paparashikueshme, është e vështirë për mbrojtjen ajrore konvencionale të zbulohet dhe pothuajse e pamundur të përgjohet. Destinacioni juaj zbulohet vetëm në momentin e fundit.

Prandaj, rreziku kryesor i përdorimit të raketave hipersonike është mbi të gjitha në kohët e shkurtuara të paralajmërimit paraprak. “Kjo rrit nervozizmin, i cili rrit gatishmërinë për të nisur armët e veta bërthamore sapo të ketë një paralajmërim për një suIm, i cili do të shkaktonte një luftë bërthamore vetëm në rast të një alarmi të rremë,” analizon fizikani Jürgen Altmann nga TU Dortmund. .

“Ne nuk kemi mbrojtje”: Perëndimi mbetet prapa në armët hipersonike

Përveç Rusisë dhe Kinës, Koreja e Veriut gjithashtu ka të paktën prototipe të aeroplanit. Shtetet e Bashkuara kanë investuar shumë miliarda dollarë në zhvillimin dhe prodhimin e armëve hipersonike prej vitesh – deri tani pa sukses. Sfida më e madhe për inxhinierët janë temperaturat jashtëzakonisht të larta që lindin gjatë fluturimit të armëve hipersonike. Shtetet e Bashkuara ndoshta nuk do të vënë në shërbim armët e para hipersonike me rreze të gjatë deri në vitin 2023. Portali “Bulgarian Military” e vlerësoi vonesën e Shteteve të Bashkuara ndaj Rusisë në sistemet e raketave hipersonike nga pesë deri në nëntë vjet, varësisht nga lloji.

Perëndimi po ashtu ka mbetur prapa kur bëhet fjalë për mbrojtjen kundër “super raketave” të reja. Sepse kur Putini mburret se armët e tij të reja hipersonike janë “të paprekshme”, kjo është e vërteta de fakto. Që në vitin 2018, përballë një prove të armëve hipersonike, gjenerali i Forcave Ajrore të SHBA-së John Hyten pranoi: “Ne nuk kemi asnjë mbrojtje që mund të parandalojë përdorimin e një arme të tillë kundër nesh”.

“Iluzioni i Sigurisë”: Përparimet në mbrojtjen raketore janë jashtëzakonisht të kufizuara

Kjo nuk ka ndryshuar sot, siç shkruan Götz Neuneck nga Instituti për Kërkimin e Paqes dhe Politikat e Sigurisë në Universitetin e Hamburgut: “Deri më sot, nuk ka mbrojtje raketore kundër sistemeve të tilla, por përparimi i bërë në mbrojtjen ekzistuese raketore është jashtëzakonisht i kufizuar dhe çon në një iluzion sigurie.”

Vetëm ekspertët ushtarakë të Putinit kanë dhënë shpresë në vitet e fundit. Ata ishin përpjekur gjithmonë të theksonin karakterin mbrojtës të armës së re: ajo kishte për qëllim të pengonte agresorët e mundshëm nga goditja e parë kundër Rusisë. Meqenëse raketa “Kinzhal” u përdor në Ukrainë të shtunën, ne tani e dimë se edhe kjo ishte ndoshta një gënjeshtër.